Wetemaa

27. dubna 2008 v 20:20 | Sasuka |  Literatura
Opět kniha , která čtenáře ponoří do starší doby, do doby králů, válek, magie a postav s lehkým nádechem keltské mitologie a rytířské romantiky, kterou si okamžitě zamilujete. Konečně kniha s nápadem , který nebyl kopírován od jiných spisovatelů a autorka si skutečně dala záležet, aby nadchla jak ty mladší generace, tak i ty starší 30-ti let i více.
Něco o autorce:
Adam Andres je ve skutečnosti pseunodym Veroniky Válkové, která po vydání knihy (ságy) Wetemaa (1992) získala srdce čtenářů. O pár let později vydala pokračování a stala se legendou české fantastiky. Pseudonym Andres vznikl z původního jména její rodiny. Mezi jejími dalšími úspěšnými romány patří i Hrútvang (1996),která je v současné době převáděna do podoby celovečerního filmu, v němž v režii autorky hrají její studenti. Kromě psaní patří mezi další její zájmy výtvarné umění, historický šerm a hudba.
Stručný děj knihy:
Celá kniha se dělí na dvě části, kniha 1. pojednávající o jedenácti králových družinicích (Sianovi Hnědookému, Dangrudovi Zadumanému - který mi přilnul k srdci ze všech nejvíce a proto pro mě byla jeho smrt velkým šokem, Asgeirrovi Lékaři, Baldovi Černém, Morcantovi Obřímu, Arnwaldu Drakobíjci, Waltherimu - lesnímu mužíkovi, Veselém Ruilfovi, Haraldu synu Morcanta, Randwulfovi Vlčímu čenichu a nepravém družiníkovi Diobaltovi, zapříčinil popravu mladičkého králova syna Ioana) a popisující jejich život než vstoupili do služeb krále Gudleifra. A kniha 2. popisující cestu pro knihu (Wetemau), která je uchovávaná v prastaré svatyni uprostřed pohoří Dankradu. Po staletí jsou do ní orlím brkem, vedeným neviditelnou rukou osudu, zapisovány příběhy, které se odehrály v zemi Éllad, stříbrnou podkovu , díky níž se může král uzdravit a přemoci svého soka krále Widuwalta z druhého hradu Már, o cestě pro kosti Gudleifrova předka Udiho na vzdálenou zemi a válce , která vypukla krátce po tom co družiníci odpluli.
Úryvek:
Já, Ceredig, byl jsem pověřen králem Itmarem, abych pro jeho syna Lagdwise zapsal osudy jedenácti družiníků krále Gudleifra, Itmarova děda, aby se Lagdwis poučil z jejich činů a ve svém počínání si z nich bral příklad.
Píši tedy o těchto jedenácti mužích, a o králi Gudleifrovi se zmiňuji jen málo, protože o něm vypráví mnohá kronika. A jelikož se nezabývám toliko popisováním důležitých událostí , alebrž, a to především, životními příběhy družiníků, nazval jsem svůj spis spis ne kronikou, ale Ságou.
O příbězích družiníků jsem se dozvěděl několikerou cestou. Především z vyprávění králova družiníka Arnwalda Askuta Drakobijce, pod jehož velením jsem se několikrát plavil na královských lodích a od něhož jsem se obstojně naučil Starému jazyku, než jeho vyprávění bylo dosti kusé.
 


Komentáře

1 zuzík zuzík | Web | 27. dubna 2008 v 20:24 | Reagovat

http://jahude-cka.blog.cz/0804/chall-005-3-hlasovani#komentare

dej mi hlas,pak napiš na blog kolikátý to byl,popř adresu kde chceš hlásnout a co chceš na děkovný diplom..jsem tam jako zuzík,díky..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama