Eragon

26. dubna 2008 v 20:55 | Sasuka |  Literatura
Konečně se dohrabávám k nějakým obsahům literárních děl známých spisovatelů a děl , která mě zaujala jak svým způsobem , jakým spisovatel líčil charaktery postav , ale i nápadem děje a atmosférou , kterou spisovatel svým dílem navodil v prostředí ve kterém čtete, jak třeba fantasy tak i cokoliv jiného a mezi první velmi dobrou knihu patří ERAGON od mladého spisovatele Christophera Paoliniho.
Jak to vlastně bylo?
Mnoho lidí hlásá, že Eragon je v podstatě něco jako Harry Potter (J.K. Rowlingová) nebo Pán Prstenů (J.R.R.Tolkien). Má to v sobě sice jistý nápad z knihy Tolkiena, ale více méně si autor prvky vymyslet sám a tím nekopíroval děj z jiných knih. Christopher svou první verzi na Eragona napsal jiv v 15-ti letech, avšak nikdy ji nechtěl publikovat, psal jen pro radost.Všechny postavy si vymýšlel, kromě čarodějnice Angely, v které najdete jeho sestru. Po několika letech svou verzy upravil, nechal přečíst své rodině a všichni byli z díla velmi nadšeni.Poté sjednotil grafickou úpravu knihy a navrhl i mapu, která se objevila ve vydání knihy.Velmi dlouho mu trvalo vytvořit na počítači dračí oko Safiry. Kniha přišla poprvé do tisku v roce 2002 byla kniha vydána v rodinném nakladatelství jeho rodičů, Paolini International LLC. Kniha poté vyšla v nakladatelství Knopf Books for Young Readers a dalších v jednotlivých překladech. U nás vyšla v nakladatelství Fragment.
Děj knihy (stručně):
Děj se točí kolem mladého farmáře Eragona , který při lovu v Dračích horách najde velký a hladký safírový kámen, netuší však , že ten kámen je ve skutečnosti dračí vejice, které mu změní celý život a ponoří ho do nebezpečných dobrodružství, kde získá, ale i ztratí přátele, kteří hrály v jeho životě klíčovou roli. Z vejice se později vyklube dračice barvy kamene a stane se Eragonovou nejlepší přítelkyní, která by ho nikdy neopustila, avšak král Galbatorix se snaží poslední dračí jezdce buď přimět na svou stranu a nebo zničit.
Úryvek:
Dlouhou chvíli si Eragon uvědomoval jenom pálení v boku. Každé nadechnutí ho bolelo. Cítil se,jako by pobodali jeho, a ne Broma. Neuvědomoval si čas; nedokázal říci, zda od té chvíle uběhly týdny nebo jen pár minut. Když se konečně probral,otevřel oči a zvědavě pohlédl na ohýnek plápolající pár kroků od něj. Ruce měl stále ještě svázané, ale droga už vyprchala, protože už zase mohl jasně myslet. Safiro, jsi zraněná? Ne,ale vy s Bromem ano. Nakláněla se nad Eragonem a křídla měla ochranitelsky roztažená na obě strany. Safiro,tys asi nezapálila ten oheň,viď? A nemohla ses sama dostat z těch řetězů. Ne. Myslel jsem si to. Eragon se vyškrábal na kolena a uviděl, že na druhé straně ohně sedí nějaký mladík. Cizinec v ošoupaných šatech působil klidným, sebejistým dojmem. V rukou měl luk a u boku jedenapůlruční meč. V klíně mu ležel roh se stříbrným kováním a z boty mu vyčuhovala rukojeť dýky. Vážnou tvář a divoké oči měl lemované prameny hnědých vlasů. Zdál se být o pár let starší než Eragon a asi o palec vyšší. Za ním stál uvázaný šedý kůň. Cizinec ostražitě sledoval Safiru.,,Kdo jsi?"zeptal se Eragon a opatrně se nadechl. Cizincovy ruce sevřely luk. ,,Murtagh."Jeho hlas byl hluboký a vyrovnaný, ale kupodivu plný citu.
 


Komentáře

1 hanka hanka | Web | 26. dubna 2008 v 21:45 | Reagovat

to je uplne super knizka

2 Nami ^^ Nami ^^ | 22. ledna 2010 v 18:36 | Reagovat

jj je moc :) první biblička co jsem přečetla xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama